Menü Kapat

Sıcak ve Soğuk RollForm Makinesi

Bilindiği gibi tarih süresince metaller hayatımızı kolaylaştıran uzun ömürlü araç gereçler üretilmesini sağlamış medeniyetin yükselmesinde büyük pay sahibi olmuştur. İnsanlar bu süreçte metali soğuk ve sıcak olmak üzere iki şekilde işleme tabi tutmuşlardır. Günümüzde de modern ekipmanlarla metalin işlenmesi sırasında soğuk ve sıcak uygulamalar yer almaktadır. Sıcak ve soğuk metal şekillendirmede kullanılan modern makinelerden birisi de roll form makineleridir. Rol form makinelerinin en önemli özelliği kesintisiz ve istenilen uzunluklarda metal parça üretimi yapabilmeleridir.

Çeşitli kalınlık ve genişliklerde ve rulo halindeki sac metalin uzunca bir hat boyunca işlenmesini sağlayan  makinelere rollform makineleri adı verilmektedir. İnşaat, Otomotiv, Mobilya Aksesuar, Beyaz Eşya, Elektrik, Savunma Sanayi, Profil Boru Üretimi gibi pek çok alanda vaz geçilmez sanayi makineleri arasında yer almaktadır. Çoğunlukla istenilen ölçü ve açılarda köşebent, M Profil, J Profil ve U Profil üretiminde görülmekle birlikte sac metal delinmesi ve istenilen ebatlarda kesilmesi gibi spesifik işlerde de tercih edilebilmektedir.

Genellikle soğuk (ortam sıcaklığı) metalin ısıtılmadan şekillendirilmesi esasına dayanan bir üretimdir. Fakat sac metalin kalınlığının fazla olması veya türünün şekillendirmeye karşı dirençl olabilmesi durumlarında sıcak işlem de gerekebilir. Bu durumlarda metalin belli oranlarda ısıtılması elastikiyetini arttırıp roll form makinesinin şekillendirme kabiliyetini kuvvetlendirebilir. Sıcak roll form makineleri piyasada çok bulunmamakla birlikte ihtiyacı karşılayacak düzeydedir. Sıcak şekillendirme enerji sarfiyatını arttırabildiği gibi soğuduğunda form bozuklukları oluşma riski az da olma bulunmaktadır. Bu sistemlerde bulunan ısıtıcılar yüksek elektrik tüketimine neden olabilir.

Soğuk roll form makineleri en sık tercih edilen modeller olmakla birlikte hem satın alınmasında hem de enerji sarfiyatında daha ekonomik modellerdir. Bu cihazların ısıtma özelliği bulunanları da vardır. Bu durum iki maliyeti ortadan kaldırmakta daha az harcama yapılmasını sağlamaktadır. Roll form makinelerinin protatif olanları da bulunmaktadır. Portatif Roll Form Makineleri özellikle çatı montajı yapan firmalar tarafından araçlara sabitlenmekte çatı yapılacak yerde ruloya sarılı oluk sacını oluk haline getirmektedir. İstenilen ölçüde oluk üretimi sağlar. Bu cihazlar da soğuk roll makineleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir