Menü Kapat

Talaşlı İmalat (Machining) – Ankara Talaşlı İmalat Yapan Firmalar

Parça ve yedek parçalara son şeklini vermede sık olarak kullanılan yöntemlerden biri talaşlı imalattır. Bunlarda kusursuza en yakın boyutta orijinal ürünler ortaya çıkaran yöntem talaşlı imalattır. Metal, ahşap ve plastik kaba malzemenin kesici başlıkları bulunan tezgahlarda şekillendirilmesiyle talaşlı imalat gerçekleştirilir. Geçmişte insan gücüyle şekillendirilen metaller, gelişmiş teknolojik bilgisayarlara bağlı yeni nesil makinelerle çok daha kusursuz bir şekilde işlenebilmektedir. Malzemenin iç veya dış yüzeyinden sıyırma yöntemiyle parçaya son şekli verilir. Bu işlem sırasında ortaya çeşitli atık partiküller çıktığı için bu imalat yöntemine talaşlı imalat adı verilir. Bu yönteme genel bir isim verilse de pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  • Delme
  • Tornalama
  • Frezeleme
  • Açma

Talaşlı üretimde talaşsız üretime nazaran daha az hatayla imalat gerçekleştirilir. Elde edilen yüzeyler pürüzsüz ve ihtiyacı kusursuz şekilde karşılayacak nitelikte olur. Delik açma, geometrik şekil verme gibi uygulamalarda sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Pek çok olumlu tarafı olsa da başta hammadde israfı olmak üzere pek çok olumsuz tarafından da söz edilebilir. Zira talaşlı imalat sırasında kesici aletlerle sıyrılan bir atık ortaya çıkar. Bu atık ise geri dönüştürülebilir olmasından dolayı ekonomiye tekrar kazandırılabilir. Bu durum oluşan dezavantajı büyük ölçüde ortadan kaldırır. Bir diğer dezavantaj ise işlem süresinin pres ve talaşlı üretime göre daha çok zaman alması olarak söylenebilir. Talaşlı imalat yönteminde CNC makinler ve frezeler sıklıkla tercih edilmekle birlikte taşlama yönteminin de kullanımına sıklıkla rastlanmaktadır.

Diğer şekil verme yöntemlerine göre daha ekonomik olan yöntemde elektrik sarfiyatı da işin niteliklerine ve süresine göre değişmekle birlikte  kısmen daha azdır diyebiliriz. Talaşlı imalat tezgahlarını ihtiyaç halinde ülkemizin her şehrinde bulabilmek mümkündür. Yakın çevrenizde bu işi en iyi yapan firmaları bulabilmeniz için kullanıcı deneyimlerine ve internete başvurmanızı öneririz. Firmamız Ankara talaşlı imalat yapan firmalar arasında yer almaktadır ve gelişmiş makine parkuru bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir